KAVAK ve HIZLI GELİŞEN ORMAN AĞAÇLARI ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ'NDEN

HABER ve DUYURULAR

 

Enstitü’müzden Bir heyet, Merhum Prof. Dr. Ahmet HIZAL Hocamızın Ailesini Ziyaret Etti

 

 

 Enstitü yönetimimizin girişimleriyle, emekli uzman araştırmacılarımızdan Dr. Mustafa ZENGİN, Mehmet ERCAN ile birlikte, Enstitü Müdür Yardımcımız Ercan VELİOĞLU ve Enstitü Müdürlüğümüz uzmanlarından Necat DEMİRSU, 24.03.2016 tarihinde merhum Hocamız Prof. Dr. Ahmet HIZAL’ın ailesine ikamet ettikleri evlerinde bir ziyaret gerçekleştirmiştir.

Ziyarete, İ. Ü. Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet YEŞİL, öğretim üyeleri Prof. Dr. Kamil ŞENGÖNÜL ve Doç. Dr. Yusuf SERENGİL, de katılmışlardır.

Ziyaret sırasında, merhum hocamız Prof. Dr. Ahmet HIZAL’ın yürüttüğü ve Enstitümüz tarafından bastırılarak yayınlanan TÜBİTAK destekli “Hızlı Gelişen İbreli Orman Ağacı Türleri İle Kurulan Endüstriyel Ağaçlandırmaların, Uzun Süreçte Toprakların Kimyasal Özelliklerine Etkileri” isimli araştırma projesi sonuç raporu, hocamızın ailesine takdim edilmiştir.

Hocamız, bilindiği gibi Havza Yönetimi Anabilim Dalı Başkanıyken, 8.6.2010 tarihinde Bolu Yeniçağa yakınlarında geçirdiği elîm bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılmıştı.

Bu vesile ile merhum hocamızı bir kez daha rahmetle anıyoruz.

 

 

 

 


 

ENSTİTÜ MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN 2016'DA BAŞLANACAK 6 YENİ PROJESİ

Teknik Kurulda, 2016 yılında aşağıdaki araştırma projelerine başlaması önerildi:

-Yabani Kirazda (Prunus avium L.) Kantitatif Karakterlerin Çeşitliliği

-Yabani Kiraz (Prunus avium L.) Populasyonlarında Genetik Çeşitliliğin Moleküler Belirteçler Yardımı İle Tespiti

-İthal Edilen Yuvarlak Ağaç, Kereste, Şekil Verilmiş Ağaçların Ağaç Türleri İtibariyle Hangi Sektörde Kullanıldığının Belirlenmesi

-Sahil Çamı (Pinus pinaster Ait.) kayın (Fagus orientalis Lipski) ve Dişbudak (Fraksinus spp.) Meşcerelerinde Humik Madde Kullanımının Etkisi

-Bazı Kavak Klonlarında (I-214, Samsun, İzmit) Bir Yaşlı Kalite Sınıflarının Belirlenmesi

-Yetiştirme Sıklığının Duglas Göknarı (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco)  Fidanında Bazı Morfolojik Özellikler Üzerine Etkileri

Aşağıda Kuruldan bazı fotoğraflar görülmektedir.


 

Enstitü Müdürlüğümüzün Teknik Kurulu Yerel Basında

 

Enstitü Müdürlüğümüz 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan olağan Teknik Kurulu yerel basın tarafından da takip edilmiş ve İzmit'te yayınlanan Özgür Kocaeli Gazetesi tarafından okuyucularına aşağıdaki şekilde duyurmuştur.

 

http://kavakcilik.ogm.gov.tr/Lists/Haberler/Attachments/25/rs.jpg


 


"KAVAKÇILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ"NÜN KİTABI YAYINLANDI

Kuruluş öncesinden başlayarak, Kavakçılık Araştırma Enstitüsü'nün tarihi geçmişini, yaptığı çalışmaları, bu çalışmaları yaparken nerelerden başlayıp nereye geldiğini anlatan ve yaptığı araştırmaların halen geçerli olabilecek kısa sonuçları ile yaptığı yayınların tam listesinin ve çalışanlarının birer fotoğraflarının verildiği kitap, "Kuruluşundan Günümüze KAVAKÇILIK ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ, 1962-2014" adıyla, 270 nolu Enstitü Yayını olarak Çeşitli Yayınlar Serisinden 25 numarayla yayınlanmıştır.

Okuyuculara ve KAVAKÇI'lara faydalı olmasını dileriz. 


"ÖNEMLİ ORMAN AĞAÇLARININ FİDAN ÜRETİM TEKNİKLERİ" İSİMLİ KİTAP YAYINLANDI

Türkiye ormancılığında, park ve bahçelerinde kullanılmakta olan bazı önemli orman ağaçlarının (Kozalaklılar, Yapraklı Ağaçlar) fidanlık tekniklerine ait (Doğal Yayılışları, Kullanım Alanları, Çiçeklenme Zamanları, Meyve veya Kozalak Toplama Zamanı, Tohum Toplama ve Çıkarma Yöntemleri, Tohum Özellikleri, Tohuma Uygulanacak Ön işlemler, Fidanlık Tekniği) bir kitap, "ÖNEMLİ ORMAN AĞAÇLARININ FİDAN ÜRETİM TEKNİKLERİ" adıyla, 271 nolu Enstitü Yayını olarak Çeşitli Yayınlar Serisinden 26 numarayla yayınlanmıştır.  

Okuyuculara ve ormancılara faydalı olmasını dileriz. 


"POPLAR CULTIVATION IN TURKEY" İSİMLİ KİTAP YAYINLANDI

Eski müdürlerimizden Dr. Ali Sencer BİRLER'in İngilizce olarak kaleme aldığı ve Türkiye'de kavak yetiştiriciliğini anlatan kitap, "POPLAR CULTIVATION IN TURKEY" adıyla, 269 nolu Enstitü Yayını olarak Çeşitli Yayınlar Serisinden 24 numarayla yayınlanmıştır.  

Okuyuculara faydalı olmasını dileriz. 


TALEP, GÖRÜŞ ve ÖNERİLER

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü'ne bağlı Kavak ve Hızlı Gelişen Orman Ağaçları Araştırma Müdürlüğü, telefon, e-posta, mektup ile veya şahsen yapılan tüm başvurulara derhal cevap vermekte ve ürettiği bilgileri her isteyen kişi, kurum ve kuruluşa ulaştırmaktadır.

Müdürlüğümüzden yapılacak herhangi bir talepte, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince, isim, adres ve T. C. Kimlik Numaranızı vermeyi lütfen unutmayınız.

Telefonlar: Santral: 0262 3121135 - 3121136 - 3121146. Sekreterlik: 0262 3121143
Faks : 0262 3121137
Adres : Kavakçılık Araştırma Enstitüsü, Kullar Ovacık Mahallesi, D-100 Karayolu üzeri, Hasat Sokak No: 3. Başiskele-KOCAELİ
PK 93,  41001- İZMİT / KOCAELİ
e-Posta:     kavak@kavak.gov.tr                    kavak@ogm.gov.tr

Web sayfalarımızın içeriği hakkındaki görüş ve önerilerinizi lütfen bize yazınız.

ANA SAYFA